KOMODITNÍ BURZYNárůst objemu nakupovaných a prodávaných futures kontraktů také dal za vznik potřebě mít centrální místo, kde se tato aktivita bude provádět. Také bylo žádoucí mít transakce na očích, aby je všichni viděli a slyšeli, aby se mohli zúčastnit cenové soutěže a aby se eliminovaly tajné obchody. A tak se zrodilakomoditní burza, kterých je na světě několik. V USA jsou největší komoditní burzy v Chicagu, New Yorku, Kansas City, Minneapolis a Philadelphii. Největší komoditní burzou na světě je Chicago Board of Trade (Chicagská obchodní tabule).

Komoditní burzy mají sklon se specializovat

Například burza, která se zabývá futures s kukuřicí, se nemusí zabývat futures obchodující se stříbrem nebo topnými oleji. Toto pojetí je jiné než na akciových trzích, kde se mix různých akcií obchoduje na menším počtu akciových burz. Některé komodity se obchodují na celém světě (zlato, stříbro, ropa) a satelitní komunikace a vysoká rychlost počítačů dovoluje, aby byly známy na minutu přesné cenové informace kdekoliv na dalších burzách. Ceny stejné komodity obchodované na více burzách nejsou vždy úplně stejné. Například ceny zlata v Hong Kongu, Londýně a New Yorku se trochu navzájem liší a jakýkoliv podstatný rozdíl může ovlivnit obchodníkovo rozhodnutí, zda vstoupit nebo vystoupit z trhu se zlatem, nebo zůstat stranou a pozorovat celou akci.

Některé celosvětové trhy jsou tak obrovské, že náhlým vzrůstům nebo poklesům cen na jedné burze nemusí na jiné vůbec věnovat pozornost a na konci obchodního dne jsou ceny na všech burzách jako obvykle podobné. Obchodníci často sledují aktivitu i na jiných burzách. Náhlé cenové výkyvy se mohou objevit na jakékoli burze a důvody pro pohyby cen mohou být mixem různých událostí a ne-událostí, protože důvody pro výkyvy cen nelze určit. Nic nezastaví některé nervózní obchodníky od nakupování dle informací nebo bez informací, a pokud jich je dostatek, jejich náhlé rychlé akce a stádové instinkty mohou způsobit dočasný rychlý pokles nebo nárůst cen.

Rozhodnutí obchodníků mohou být založeny na

na předpovědi počasí, fázích měsíce, politických převratech, zprávách o inflaci, drbech o požáru, světových zprávách, všem, něčem, nebo na ničem z výše uvedeného. ...nikdo neřekl, že to je jednoduché.

Na burzách se pohybuje několik subjektů s různými zájmy:

  • Oficiální pozorovatelé na burzách reprezentují veřejnost a monitorují aktivitu brokeru a jiných;
  • Zúčtovací banky si hlídají své brokerské firmy;
  • Brokerské firmy hlídají brokery;
  • Brokeři hlídají účty obchodníků;
  • Obchodníci sledují pohyby svých peněz.

Nejvýznamnější komoditní burzy

CBOT – Chicago Board of Trade

Obchodní burza Chicago. Chicagská burza byla oficiálně založena v roce 1848 celkem 83 obchodníky na 101 South Water Street. Prvním prezidentem byl zvolen Thomas Dyer. V červenci 2007 byla dokončena fúze Chicago Mercantile Exchange a Chicago Board of Trade, čímž byla vytvořena celosvětově největší a nejrozmanitější burza. Více než 3,600 členů / akcionářů obchodují 50 různých futures a opčních kontraktů na CBOT jednak na otevřených aukcích, ale také elektronicky. Objem obchodů v roce 2006 přesáhl 805 miliónů kontraktů, nejvyšší roční celkový objem zaznamenaný v celé historii této burzy. V ranné historii CBOT obchoduje pouze zemědělské komodity jako je obilí, kukuřice, sojové boby atd. Futures kontrakty se na burze objevily již před lety, aby bylo možno zahrnout obchodování s komoditami, které se nedají dlouho skladovat. V říjnu 2005, CBOT oslavila 30.výročí vzniku prvního futures kontraktu. Od té doby vzniklo mnoho futures kontraktů mnoha finančních instrumentů, včetně U.S. Treasury bonds a notes (úrokové míry), akciové indexy, swapy atd.

NYMEX - New York Mercantile Exchange

Obchodní burza New York. New York obchodní burza, je největší světová komoditní burza a přední obchodní fórum pro energie a vzácné kovy. Burza je založena na tržní jednotě a cenové transparenci po více než 130 let. Obchodování probíhá prostřednictvím dvou částí, kterými jsou NYMEX, místo pro obchodování energií, platiny a paladia a COMEX divize, kde jsou obchodovány všechny ostatní kovy. Tato burza je průkopníkem v oblasti vývoje futures a opčních kontraktů energií, což se událo před 26 lety ve smyslu vnesení cenové transparence a risk managementu do tohoto „živého“ trhu. Co se zde obchoduje? Obchoduje se široká řada futures a opčních kontraktů jako ropa, plyn, benzín, topný olej, elektřina, zlato, stříbro, měď, hliník, platina a futures kontrakty pro uhlí, propan, paladium, ale také Mini kontrakty dostupné na NYMEX miNYTM .

Liffe - London International Financial Futures Exchange – (NYSE Euronext)

Název Liffe byl používán pro Londýnskou mezinárodní finanční futures burzu do doby, než byla převzata firmou Euronext v Lednu 2002. V současné době je tato burza známá pod označením Euronext.liffe. Euronext se také následně sloučil s New York Stock Exchange v dubnu 2007. Londýnská burza byla založena v roce 1982, aby využila přesunu kontroly měny ve Velké Británii v roce 1979. Burza byla vytvořena dle modelu CBOT (Chicago Board of Trade) a CME (Chicago Mercantile Exchange). Od počátku nabízí futures a opční kontrakty. V roce 1992 se LIFFE sloučila s LTOM London Traded Option Market – tedy londýnským opčním trhem, čímž byly přidány akciové opce k řadě produktů.

Euronext

V lednu 2002, kdy byla LIFFE převzata Euronext, došlo ke spojení burz v Amsterdamu, Bruselu, Paříži a Lisabonu. Spolu s deriváty kontinentálních evropských burz vznikla Euronext.liffe. Někteří analytici říkají, že LIFFE se musela vzdát své nezávislosti, protože nebyla schopna pojmout tolik technologických změn v nutné míře.

Obchodovat můžete na LIFFE CONNECT obchodní platformě s dostatečnou rychlostí exekuce a flexibility. Platforma byla vytvořena LIFFE aby nahradila její obchodování v rámci otevřených aukcí na parketu.

TSE – Tokyo Stock Exchange

V roce 1878 vznikly Stock Exchange předpisy, na jejichž základě vznikla v květnu 1878 samotná burza. Burzu řídí Správní rada, která je tvořena 16 členy a dále je zde 8 výkonných úředníků, celkem je zde zaměstnáno 775 osob. Kapitál burzy je ve výši 11.5 miliard jenů a zapsaných akcií je 2.300.000. Dalšími orgány jsou nominační komise, komise pro audit, kompenzační komise. TSE je akciová společnost, která provozuje akciovou burzu pod kontrolou premiéra země. TSE byla původně členskou organizací, ale v Listopadu 2001 vznikla akciová společnost. TSE má své pobočky v New Yorku, Londýně a Singapuru.

Zajímavé a podrobné informace k dalším účastníkům na burzách naleznete v Online Trading Manuálu.

 


 
 
    mi-120x600-2-256.gif